יום שלישי, 24 ביוני 2014

תזונה נכונה למתאמנים בחדר כושר

תזונה ופעילות גופנית מקיימות ביניהן קשר סימביוטי. על מנת להצליח בדיאטה חייבים לשלב אותה עם פעילות גופנית ועל מנת להצליח באימונים חייבים להקפיד על תזונה נכונה. כאשר  מתחילים להתאמן באופן סדיר בחדר כושר, חשוב מאוד לבנות תפריט מאוזן לתזונה נכונה שתתאים לסוג האימונים ולתדירות בה הם מתקיימים.
כאשר הגוף מתאמץ במהלך פעילות גופנית הוא נמצא במצב המכונה סטרס מטבולי- הכוונה היא למצב בו השרירים מחפשים אחר אנרגיה שמקורה בשלושת אבות המזון שאנו צורכים- פחמימות, שומנים וחלבונים. הקלוריות שמקבל הגוף מהמזונות השונים מספקות לו את האנרגיה הדרושה לו לביצוע הפעילות הגופנית. מעבר לזה, הפעילות גורמת להפרשה של הורמונים שאחראים על בניית השרירים. גם את ההורמונים הדרושים לכך אנו מקבלים מאבות המזון שאנו צורכים. תזונה נכונה לספורטאים מבוססת על חמישה שלבים עיקריים שיש להקפיד עליהם על מנת להפיק את המקסימום מהאימון וכן לאפשר לגוף להתאושש באופן מהיר.

חמשת השלבים לתזונה נכונה של ספורטאים

- ארוחה גדולה מוקדמת- לפני ביצוע פעילות גופנית חשוב מאוד להקפיד על ארוחה גדולה, עתירה בפחמימות ודלה בשומנים, כשעתיים עד ארבע שעות לפני האימון. המטרה היא למלא את מאגרי השרירים בחומרים להם הם זקוקים לצורך ביצוע הפעילות. אפשר להוסיף לארוחה זו כמות קטנה של ירקות וחלבון, אך חשוב להקפיד לא להוסיף שומנים.

- ארוחה קטנה בסמוך לאימון- לפני שמתחילים את האימון, חשוב להקפיד לאכול עוד משהו קטן כחצי שעה לפניו. מומלץ להפקיד שהיא תהיה מבוססת על סיבים ופחמימות שיעלו את רמת הסוכר בדם. המטרה כאן היא לתת תמיכה חזקה לתחילת האימון.

- תזונה תוך כדי אימון- שני דברים שחשוב מאוד להקפיד עליהם גם במהלך האימון הם שתייה מרובה ותמיכה של פחמימות במידת הצורך. במהלך הפעילות הגופנית הגוף מאבד נוזלים ויש להקפיד על שתייה על מנת להחזירם לגוף ולשמר אותו במצב תקין. תמיכה של פחמימות צריכה להיות חלק מהאימון רק אם הוא נמשך יותר משעתיים.

- ארוחה קטנה לאחר האימון- חשוב מאוד להקפיד על תזונה נכונה גם לאחר האימון. מיד בתום האימון מומלץ לאכול פרי כדי לעודד הפרשה של אינסולין שהוא הורמון הבניה. על מנת למקסם את תוצאות האימון ולהתחיל תהליך של בניה נכונה של הגוף, חשוב להקפיד על הארוחה שקטנה שלאחריו. בין 45 דקות לשעתיים לאחר האימון יש חלון הזדמנויות שמתאים במיוחד לארוחה גדולה של פחמימות וחלבונים שמטרתה לגרום לבנייתם של השרירים.
- השעות שאחרי האימון- לגוף לוקח כ-24 שעות להתאושש מפעילות גופנית מאומצת. חשוב לזכור שעל מנת לחזק את השרירים ולהכינם לאימון הבא מומלץ לצרוך פחמימות בכמות מדודה כל שעתיים, עד כשש שעות לאחר האימון ולהמשיך בשתייה מרובה.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה