יום רביעי, 2 ביולי 2014

מהי בדיקת אק"ג?

בדיקת אלקטרו-קרדיו-גרם (או בקיצור - אק"ג) היא בדיקה המיועדת לביצוע רישום של הפעילות החשמלית של הלב.
פעימות הלב  שכולנו מכירים, הן בעצם התכווצויות מתואמות של שריר הלב, המופעלות על ידי  אותות חשמליים, במטרה להעביר דם לכל הגוף.
קצב פעימות הלב מושפע בהתאם למצב הגוף. למשל, בעת מאמץ, השרירים זקוקים לאספקת דם רבה ולכן קצב הלב יהיה מהיר יותר. לעומת זאת, בזמן מנוחה או בשינה קצב הלב מואט באופן טבעי.
שימושי הבדיקה
באמצעות אלקטרודות, מכשיר האק"ג קולט ומתעד את האותות החשמליים ששריר הלב מייצר. האק"ג מתרגם אותם לתרשים של קווים עולים ויורדים ורושם אותם על סרט נייר או על גבי צג מחשב לאורך זמן. הבדיקה עצמה לא פולשנית, בטוחה וזמינה בבתי החולים ובמרפאות.
הרופא עשוי להיעזר בתרשים אק"ג לצורך זיהוי דפוסים האופייניים לבעיות שונות בתפקוד הלב. תוצאות הבדיקה יכולות גם לספק מידע רחב על המצב הפיזיולוגי של הלב, במנוחה או במאמץ, וכן לרמז על תחלואות כגון אוטם שריר הלב והפרעות קצב.
השימוש השכיח ביותר של אק"ג הוא בזמן אירועי לב, כמו התקפי לב (חסימה באחד מעורקי הלב). יחד עם זאת, הבדיקה משמשת גם כאמצעי שגרתי למדידת קצב הלב ותקינות הפעימות, גודל העליות וחדרי הלב ומיקומם, הימצאות חסימות, השפעות של תרופות ועוד.
הרופא שלך יפנה אותך לבדיקת לבדיקת אק"ג באחד או יותר מהמצבים הבאים:
·         חשד לחסימה באחד מעורקי הלב – התקף לב
·         חשד לדופק בלתי סדיר
·         חשד להיצרות בעורקי הלב.
·         בעיות במבנה הלב
·         דופק מהיר מאד
·         דופק איטי מאד
גורמי הסיכון למחלות לב
גנטיקה, גיל, יתר דם גבוה, סוכרת, כולסטרול, עישון, משקל יתר, וחוסר בפעילות גופנית. מכל אלה, לחץ דם גבוה, סוכרת, עודף כולסטרול ועישון הם הגורמים המשמעותיים ביותר. לדוגמא, הסיכוי של אדם מעשן לחלות בהתקף לב גבוה פי שלושנ משל אדם לא מעשן. עודף משקל, לא  נחשב לגורם ישיר להתקף לב, יחד עם זאת, יש לו קשר לאחוז השומנים בדם, לסוכרת ולחץ דם גבוה, כך שגם הוא משפיע באופן ניכר על בריאות הלב.
חשוב לדעת, גברים נמצאים בסיכון בגיל צעיר הרבה יותר מנשים. אחרי גיל 60, שכיחות מחלות הלב משתווה בין גברים ונשים. לכן, לאנשים הנמצאים בקבוצת סיכון, מומלץ לבצע בדיקת אק"ג אחת לשנה, אם הם אינם סובלים מסימפטומים מיוחדים. הבדיקה אינה כואבת או פולשנית, היא איננה דורשת הכנות מיוחדות והיא לוקחת רק דקות ספורות.
חשוב מאד לבצע שיחה עם הרופא המטפל בנוגע לתוצאות הבדיקה. בדיקה תקינה מעידה על תפקוד ומבנה לב תקינים. בדיקה שתוצאותיה אינן תקינות, יכולה להעיד על הפרעות קלות, אך גם על מחלת לב משמעותית הדורשת תשומת לב, מעקב וטיפול. לפיכך, חשוב מאד להקשיב ללבנו ולדאוג לבריאותו.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה