יום שבת, 12 ביולי 2014

מקום עבודה וההשפעה הפסיכולוגית

חייו של האדם המודרני כיום הם שונים מאוד מחייו של האדם לפני כמאה שנה ואפילו שונים מאוד מחייו של האדם לפני כעשור. המהפכה התעשייתית שינתה את פני סדר היום של האוכלוסייה והוציאה אותה מהבתים אל מה שהוגדר כמקום העבודה, כלומר מקום שבו עובדים ולא נחים, נרגעים או ישנים ומבלים.
אחריה הגיע המהפכה הטכנולוגית ששינתה את פני "העבודה" מעבודה פיזית לעבודה דוממת, במרבית המקרים בישיבה מול המחשב. הדרישות הגבוהות להספק גבוה, מדידת השווי והערך של עבודתו של האדם והארכת שעות השהייה במסגרת העבודה, שינו לחלוטין את התנהגותם של בני האדם וכמובן את מצבם הנפשי והמנטאלי.
כיצד מקום העבודה משפיע על העובדים מבחינה פסיכולוגית?
כאשר ניגשים לבחון איזה השפעה פסיכולוגית יש לעבודה על בני האדם, יש לבחון בראש ובראשונה את עוצמת הנוכחות שלה בחייהם. מרבית האנשים שוהים במקום העבודה בטווח זמן של מספר שעות רב. יום עבודה רגיל נמשך בין 8-9 שעות, מה שמשאיר 5-6 שעות לבית, לחברים, למשפחה, לזמן הפרטי וכמובן זמן לשינה. עצם העובדה שהאדם מבלה את רוב זמנו במקום העבודה, ממחישה את גודל ההשפעה שיש לה עליו ויכולה לגרום למצב של התרוממות נפש או לחלופין למצב של דיכאון.  
כמו כן, מכיוון שהעבודה תופסת את רוב שעות היום, היא גם מכתיבה את השגרה של האדם, את הנושאים שבהם הוא מתעניין ואת האופן שבו הוא חי את חייו. כל דבר במקום העבודה ישפיע עליו באופן דרמטי, בין אם מדובר בעובדים שסביבו ובקשרים איתם, בין אם מדובר במחשב שאיתו הוא עובד או הכיסא שעליו הוא יושב ובין אם מדובר באוכל שאותו הוא אוכל. כל הגורמים הללו משפיעים בצורה פסיכולוגית על העובד וכאשר מודעים לכך ניתן לנצל זאת לטובה.
כיצד יוצרים סביבה פסיכולוגית חיובית במקום העבודה?
ישנה חשיבות רבה ליצור סביבת עבודה חיובית במקום העבודה. הדבר כמובן אינו תלוי רק בעובד עצמו, אבל ישנה חשיבות גם לבחירות שלו ולהתאמת העבודה לרצונות של העובד ולאופי שלו, בהתחשב בפרמטרים הבאים:
·         אינטראקציה עם העובדים – מכיוון שמרבית העבודה נעשית היום מול מחשב ודרך אינטראקציה אנושית ממוחשבת, הקשר עם העובדים במרחב הפיזיולוגי הוא חשוב מאין כמוהו. הדיבור, הצחוק והשיתוף עם העובדים במקום העבודה יכול ליצור אנרגיה חיובית ומצב רוח מרומם, שיהפכו את אורח החיים של האדם לאיכותי וטוב יותר. כמובן שאם יש גורם חברתי שלילי במסגרת האנשים במקום העבודה, הדבר יכול להשפיע באופן שלילי, אך ניתן לנסות לגשר על הפערים וליצור סביבה חיובית ככל האפשר.

·         סביבה נעימה ונוחה – הסביבה הפיזית חשובה גם כן ומרכיבים כמו שולחן נוח ונקי, כיסא אורתופדי ומסך איכותי, יכולים להפוך את סביבת העבודה לחוויה אחרת לגמרי. כמו כן, מומלץ לכל עובד להפוך את העמדה שלו לסביבה פרטית וחיובית ככל שניתן, על ידי תמונות של בני משפחה, חפצי נוי צבעוניים וכן ציוד משרדי יעיל ותקין. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה