יום רביעי, 2 ביולי 2014

להיכנס להריון זה לא פשוט

רוב ההורים הצעירים חושבים שהמטלה הקשה והמורכבת ביותר המלווה הבאת ילד לעולם היא הטיפול בו. בפועל, הקושי מתחיל כבר בהכנות שיש לבצע כאשר מקבלים את ההחלטה. כיום יש שורה ארוכה של בדיקות רפואיות אותן כדאי ומומלץ לערוך, בין היתר על מנת לוודא את בריאות האישה והעובר. כאשר מחליטים להיכנס להריון נדרשת מעורבות צמודה של רופא משפחה ומומחים גניקולוגיים המכירים את התחום. בנוסף, בני הזוג בעצמם צריכים להתמסר למטרה ולהבין כי מדובר על צעד משמעותי ודרמטי הצפוי להשפיע על כל היבט בחייהם.
על אף כל האמור לעיל, אין ספק כי הריון מייצג תקופה נהדרת ורוויה בחוויות משותפות. רגע לפני שמתחילים לספור שבועות וחודשים, רצוי לבצע בדיקת הריון ביתית ולוודא כי מדובר על הריון שנקלט כהלכה. ניתן לרכוש בדיקת הריון מן הסוג הזה ברשתות הפארם והקוסמטיקה או לבקש הפניה מקצועית מטעם הרופא. בדיקה מספקת אינדיקציה מסוימת ואינה מחליפה מערך בקרה רפואי מסודר, אולם היא ברוב המקרים נותנת את האות לפתיחת התהליך המרגש.
בדיקות נוספות למעקב אחר הריון
השמירה על הריון תקין היא חשובה וקשה לא פחות מאשר כניסה להריון עצמו. מבחינת הדברים שצריך לדעת על הבדיקות, כדאי להזכיר בדיקות גנטיות שמטרתן בין היתר בדיקת נשאות של מחלות תורשתיות. בדיקות גנטיות נחשבות חלק בלתי נפרד מתהליך השמירה על ההריון והן מגדירות רמת סיכון להתפתחות מום או מחלה. את הבדיקות הללו ניתן לבצע לפני ההריון ועד שבוע 16 במסגרת קופות החולים או מכונים פרטיים.
סוג שני של בדיקות הריון נועדו לברר את סוג הדם ואת ספירת הדם. אלו בדיקות דם ושתן אותן עושים מיד עם אבחון ההריון. לעומת בדיקות הדם בהן נסקרים נוגדנים, בדיקות השתן הן כלליות ומתייחסות אל התרבית. את הבדיקות הללו עורכים ברוב המקרים בקופת החולים ועם הפניה מרופא נשים. הבדיקה היא ללא תשלום ורמת האמינות שלה נחשבת גבוהה.

יש עוד בדיקות הנמצאות בסל הבריאות ולכן נערכות ללא תשלום. בדיקה כזו נקראת אולטרא סאונד ראשון ותפקידה לאשר את קיום ההריון ותקינותו. הבדיקה מתבצעת בין שבוע 7 לשבוע 9, היא בודקת בין היתר את שק ההריון ואת מספר העוברים ויש בה גם על מנת לחשוף פרטים על מיקום ההריון וגודל העובר. הבדיקה פשוטה ואינה מסוכנת, אך חשוב להבחין בינה לבין "שקיפות עורפית": בדיקת אולטרא סאונד להערכת סיכון לקיומן של הפרעות כרומוזומליות או תסמונת דאון. בדיקת שקיפות עורפית מתבצעת בין שבועות 11-14 אצל רופא נשים פרטי או דרך ביטוח רפואי משלים והיא לא נמצאת בסל הבריאות. בדיקות אחרות שכדאי להזכיר הן סיסי שליה, סקירת מערכות מוקדמת, מי שפיר, בדיקת חלבון עוברי וכמובן סקירת מערכות מורחבות המיועדת עבור שבועות 20-24. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה