יום שבת, 12 ביולי 2014

בריאות השד - חשיבות הבדיקות בזמן

במחלת הסרטן בכלל ובסרטן השד בפרט קיימת חשיבות ראשונה במעלה לביצוע בדיקות אבחון שונות. מחקרים מראים באופן חד משמעי שקיום בדיקות ומעקב על פי כללים ידועים הינם גורם מציל חיים ראשון במעלה.
למרות הגברת המודעות לנושא, עדיין יש מה לשפר. ככל שיותר נשים ידעו יותר וידעו אילו בדיקות כדאי לבצע ומתי, יהיה ניתן למנוע סבל מיותר ואף מקרי מוות.
בדיקה ידנית אינה מספיקה
ישנה אמונה שאיננה מבוססת, שניתן לגלות בצורה טובה מאוד סימנים ראשונים למחלות כגון סרטן השד או הלימפה, באמצעות מישוש ידני עצמאי ובאמצעות מודעות עצמית של האישה לגופה. לאמתו של דבר, כפי שמומחים מובילים בתחום הרדיולוגיה והדימות הרפואי יודעים, היכולת לאבחן נכונה מצבים רפואיים באמצעות בדיקה ידנית בלבד הינה מוגבלת למדי, אפילו כאשר הדבר נעשה על ידי רופא ובוודאי כאשר הדבר נעשה באופן עצמאי.
מומחית מובילה בתחום הדימות הרפואי והאולטרסאונד, ד"ר מיה כהן, בעלת ניסיון רב שנים בטכנולוגיית MRI, אולטרה סאונד צוואר ודימות השד, מספרת שלבדיקות המתוחכמות אין תחליף. בזכות השימוש בבדיקות הללו חלה עליה באבחון מוקדם וכתוצאה מכך חל שיפור גדול ביכולת הריפוי וההחלמה של נשים רבות.
מניעת אבחון יתר
בדיקה קלאסית שנחשבת לבעלת משמעות רבה בתחום אבחון סרטן השד הינה הממוגרפיה. הבדיקה, שמיועדת לאבחן את המחלה בנשים בגילאים שונים נמצאת בשימוש רב אולם לא תמיד ניתן להסתפק בה. מחקרים חדשים תומכים אמנם ביכולתה של הבדיקה לספק גילוי מוקדם, אולם ישנם יותר מדי מצבים שבהם הבדיקה "מפספסת". הפספוס יכול להיות לשני כיוונים – איתור המחלה בנשים בריאות או אי גילוי המחלה בקרב נשים שלקו בה.
למרבה המזל ישנם פתרונות רפואיים אבחנתיים נוספים שמספקים תשובה אמינה וטובה. בדיקות דימות שנעשות בטכנולוגיה אולטרסאונד או MRI מסוגלות לשפר מאוד את רזולוציית האבחון ולהציל חיים, פשוטו כמשמעו.
מתי מומלץ להיבדק
הממסד הרפואי ממליץ לנשים שונות להיבדק בגילאים שונים. כאשר מדובר על אישה בריאה, ללא תלונות מיוחדות וללא היסטוריה משפחתית, כדאי להיבדק מגיל חמישים ואילך. במידה ומדובר על אישה, אשר ידועים מקרים של מחלת הסרטן בקרב בני משפחתה, ההמלצה היא להיבדק כבר מגיל ארבעים.
יש לציין שתדירות הבדיקה נקבעת מתוך שיקולים וממצאים רפואיים וישנם מקרים שבהם הרופא ימליץ על ביצוע בדיקות בגילאים מוקדמים אף יותר.
עוד על אולטרה סאונד
בדיקת אולטרה סאונד לצרכי מניעה וגילוי של סרטן השד הפכה בשנים האחרונות לנפוצה למדי. רופאים רבים ממליצים עליה, לעיתים כהשלמה לבדיקות הממוגרפיה. ישנם מקרים שבהם תבצע בדיקה אחרת, כגון MRI, שתפקידה דומה.
השימוש בגלי קול נחשב לאמצעי רפואי קל ובטוח. בזכות היכולת ליצור תמונה חזותית של איברים פנימיים ומרקמים שונים, ללא שימוש בקרינה, מתקבלת תמונת מצב רפואי טובה. הבדיקה נעשית על פי הפניית רופא וניתן לגלות באמצעותה גם גושים שפירים, ציסטות ועוד. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה