יום רביעי, 30 ביולי 2014

לחיות בריא בסביבה בריאה

המודעות הרבה לאיכות הסביבה והצורך לשמור על כדור הארץ, ובעיקר על סביבתנו הקרובה, הובילה לא מעט עיריות ומועצות מקומיות לשלב בעיר או ביישובים השונים פתרונות העוזרים לעשות זאת, ובכמה צעדים פשוטים. כולנו יודעים שצבירת כמויות רבות של אשפה עשויה להזיק לנו ולסביבה שלנו ולשחרר רעלים מסוכנים, העשויים לגרום לפגיעה ממשית. העלאת המודעות בקרב התושבים לצורך בצמצום האשפה וניצול המתקנים השונים שביישוב או בעיר יכולים לעזור בכך ולאפשר לנו ליצור סביבה נקייה ונעימה יותר, ובעיקר גם לאורך זמן.

כיצד עושים זאת
כדי להעלות את המודעות בקרב תושבי הערים והיישובים השונים בארץ החליטו עיריות ומועצות אזוריות רבות ליישם כמה הליכים, העוזרים לשמור על הסביבה ומאפשרים לתושבים עצמם לקחת בהם חלק פעיל. שימוש במתקנים שונים כמו דחסן קרטונים ודחסני אשפה למיניהם הוא אחת האפשרויות וכן גם שימוש בפחי זבל למיחזור אשפה. נמצא כי כמויות האשפה הנצברות ביישובים ובערים שונות בארץ, ובמיוחד הפסולת הביתית, יכולות להגיע לכמויות גדולות במיוחד, כשהחלק המרכזי שבהן הם חומרים העשויים מפלסטיק ומנייר. מדובר בחומרים שפירוקם גורם לפליטה של גזים רעילים לסביבה ובכך לפגיעה ממשית בה. זו בדיוק הסיבה מדוע חשוב היה לעיריות ולמועצות האזוריות להתחיל בהתנהלות אחרת, התנהלות המאפשרת שמירה על הסביבה שלנו ושימוש בפתרונות שיכולים לעזור לנו לעשות זאת נכון.
מלבד החקיקות השונות והתקנות הסביבתיות המתייחסות לכך בכל יישוב ועיר, החלו לפזר בערים וביישובים השונים פתרונות, העוזרים לטפל בפסולת עודפת ובמקביל מסייעים בצמצום האשפה. הפרדת האשפה לפי סוגים שונים של זבל היא אחת הדרכים וגם שימוש במדחסים העוזרים לדחוס את האשפה שנוצרה ולצמצם את המקום שהיא תופסת. הפרדה בין אשפה יבשה לאשפה רטובה, הכוללת למשל שאריות של מזון, מנצלת באופן הנכון ביותר את האשפה כולה ומאפשרת גם ניצולה להפקת אנרגיה או אפילו הכנתו של קומפוסט לצמחייה.  

השינוי מתחיל בצעדים קטנים

כבר היום ניתן לראות את הפתרונות האלה בכל עיר ויישוב וגם את הצטרפותם של התושבים למאבק הכולל ולשמירה על איכות הסביבה. גם בבתי הספר אפשר לראות סממנים לכך ובכיתות רבות מעבירים שיעורים המתמקדים באיכות הסביבה והדרכים השונות לעשות זאת. העיריות והמועצות האזוריות מעודדות פרויקטים המתרכזים בכך וצעדים שונים המקדמים זאת. תושביהם של יישובים רבים וגם של ערים גדולות וקטנות בארץ רואים בכך הזדמנות נפלאה להוציא לפועל את הרעיונות המרכזיים והחשובים הקשורים לאיכות הסביבה ולהפיכתם לחלק בלתי נפרד מהתנהלותם היום יומית. בכל עת קמות יוזמות חדשות המעוניינות לקדם זאת וכן גם מוצעים לבתי הספר פרויקטים חינוכיים העוסקים בנושאים הקשורים לסביבה שלנו. השינוי קורה לאט לאט ובעיקר הוא מתחיל בצעדים קטנים. אם בעבר היה קשה למצוא פחי מיחזור, הרי שכיום הם נמצאים כמעט בכל מקום ואף גם משתמשים בהם לא מעט. הם לא פסל סביבתי, הם חלק ממגמה כוללת של שמירה על איכות הסביבה. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה