יום ראשון, 6 ביולי 2014

התינוק שלי בן שנה ועדיין לא זוחל - האם זה בסדר?

מומחים מחזיקים בדעות חלוקות לגבי הנושא של התפתחות תינוקות בגיל הרך. על אף שמדובר על תחום רגיש הנשען על שורה ארוכה של מחקרים, ממצאים ובדיקות, קשה לקבוע בצורה חד משמעית מהו הגיל הנכון עבור התפתחות מן הסוג הזה. מצד שני, קיימות אינדיקציות שאמורות לעזור להורים ולאנשי מקצוע ללוות פעוטות ותינוקות. החשש הגדול ביותר של הורים הוא ממצב בו תינוק מגיע לגיל בגרות ללא יכולות בסיסיות של זחילה או ישיבה. כפי שנראה בהמשך, לא תמיד החששות הללו מגובים בעובדות.
השלבים בהתפתחות המוטורית מחולקים למספר תקופות בולטות. בגיל חודש נוטים רוב התינוקות להישאר בתנוחה עוברית טיפוסית, המדמה עבורם את המקום בתוך הבטן. תינוקות בגיל חודש תופסים חפצים ואינם משחררים אותם בשל רפלקס האחיזה, הנחשב טבעי לחלוטין. עם זאת, כאשר התינוק שוכב על הבטן כבר בגיל חודש הוא מתחיל בהרמת הסנטר. בגיל חודשיים הוא אף מרים את הראש ואת בית החזה ומתחיל לבחון את הסביבה.
מה קורה בין גיל שלושה חודשים ועד חצי שנה?
התקופה של שלושה חודשים עד חצי שנה היא קריטית עבור התפתחות תינוקות בגיל הרך. בגיל 3 חודשים התינוק מתחיל להיות פעיל. פעילות זו באה לידי ביטוי בניסיונות לתפוס חפצים הנמצאים בסביבתו, כאשר ההגבלה העיקרית העומדת בפניו היא מידה חסרה של קואורדינציה. בגיל 4 חודשים התינוק כבר מתגלגל מצד לצד בשכיבה על הבטן ומרים את הראש לזווית של 90 מעלות.
בגיל 5 חודשים רוב התינוקות מצליחים להתהפך מהצד אל הגב. הם יכולים לעשות זאת במהלך השינה או במהלך פעילות אקטיבית, כאשר דבר זה משקף רמה גבוהה יחסית של תיאום ותכנון. בנוסף, נפוץ מאוד למצוא תינוקות בגיל 5 חודשים הנמצאים בשכיבה על הגב ומרימים את הרגליים כדי לשחק איתם. בגיל חצי שנה התינוק מתהפך מהבטן אל הגב והנטייה העיקרית שלו היא לדחוף את עצמו או להתגלגל לאחור. עוד בגיל הזה עשויים תינוקות להתחיל להרים את עצמם על הידיים והברכיים.
נשארים עם יד על הדופק
טבלת ההתפתחות של תינוקות היא סובייקטיבית ומציינת גרף התנהגות רחב הנתון לשינויים. הורים לא צריכים להילחץ כאשר הילד מגיע לגיל 7 חודשים, 8 חודשים או אפילו שנה מבלי להצליח לזחול באופן רצוף. מצד שני, על ההורים להישאר עם אצבע על הדופק ולשים לב לסימנים מחשידים. התייעצות עם רופא משפחה או איש מקצוע בהחלט יכולה לעזור מהבחינה הזו. חריגה משמעותית בהתפתחות דורשת ליווי מקצועי ולעיתים גם התערבות רצינית יותר.

לסיכום, בגיל שנה תינוקות אכן אמורים לזחול ואף להצליח לקום על הרגליים. מנגד, יש סיבות רבות לקושי או עיכוב בתהליכים מסוימים ולכן חשוב להיות קשובים לצורך באבחון וטיפול. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה