יום שבת, 30 באוגוסט 2014

פסיכולוגיית בריאות

על פי האמרה הידועה, נפש בריאה נמצאת בגוף בריא. התפיסה הזו, חשוב להדגיש, נכונה גם מבחינה רפואית. המציאות מראה שלאינספור מצבים נפשיים, או אפילו הפסיכולוגיה של האדם, משפיעים על בריאותו, וכמובן – הדברים אמורים גם בכיוון השני. אז מה עומד בבסיס הקשר בין פסיכולוגיה לבריאות? הדרך הטובה ביותר להבין זאת היא באמצעות מספר דוגמאות נפוצות.
דיכאון כפועל יוצא של מצבים גופניים
על פי הסטטיסטיקה, אחד מבין חמישה אנשים צפוי לסבול מדיכאון בשלב זה או אחר של חייו. הדיכאון – אותה הפרעה נפשית הבאה לידי ביטוי במצב רוח ירוד ומתמשך, משולב עם ירידה בהערכה העצמית ועם אובדן העניין וההנאה בחיים – עלול להיגרם עקב שורה ארוכה של גורמים. חלק ניכר מאותם גורמים, למרבה הצער, קשור למצבים בריאותיים ורפואיים של האדם.
לא מעט מחקרים, במרוצת השנים, עמדו על הקשר בין דיכאון לבין אותם מצבים. קשר ברור נמצא, לראיה, בין השמנת יתר לבין הדיכאון, כאשר אנשים הסובלים מעודף משקל, ואשר דימוי הגוף שלהם נמוך עקב כך, נוטים לפתח מצב רוח ירוד במיוחד. גם מחלות כרוניות, נכויות, קשיים התניידותייהם או אפילו תסמיני הזקנה, כולם פוגעים בתפקודו של האדם ועלולים גם כן לפתח אצלו דיכאון.
מתח ולחץ נפשי
אורח החיים של המאה ה-21 הוא עמוס בכל קנה מידה, מה שמביא לסבירות גבוהה שהאדם יסבול ממתחים או מלחצים נפשיים בלא מעט נקודות בחייו. המתח הוא מצב נפשי אמנם, אך באופן ישיר או עקיף מביא לשורה ארוכה של תסמינים, לרוב כאלה שאינם נעימים כלל. בין השאר, ניתן לציין את היחלשות המערכת החיסונית של האדם, כאבי ראש, לחץ דם מוגבר, דפיקות לב, עייפות וקשיים בשינה, הזעה, פריחה על גבי העור – והרשימה, למרבה הצער, עוד ארוכה.
הדרך הטובה ביותר להתמודד עם מצבים גופניים אלה, כמובן, היא להקפיד על אורח חיים רגוע, מבוקר ושקט ככל האפשר. התסמינים נוטים להופיע במצבים מורכבים או ממושכים, ומומלץ מאד שלא להמתין להם על מנת לנסות להתמודד עם הבעיה או הקושי הנפשי.
מסוגלות עצמית
תפיסת המסוגלות העצמית חשובה אף היא כשבוחנים את הקשר בין פסיכולוגיה לבריאות. המדובר הוא, ברמת ההגדרה, בתפיסתו של הפרט לגבי היכולת שלו לבצע התנהגות מסוימת, שיכולה בהחלט להיות גופנית, כך שתביא לתוצאה הרצויה. במילים אחרות: זוהי האמונה של אדם שהוא יכול לבצע בהצלחה משימה מסוימת.

מה שפחות ברור הוא שלמצבו הבריאותי של האדם יש בהחלט השפעה, לעיתים מוטעית, על התפיסה, ומכאן שיש גם לא מעט היבטים פסיכולוגיים שנכנסים לתוך התמונה. אם לוקחים דוגמא נפוצה, לא מעט קשישים מפגינים מסוגלות עצמית נמוכה, לרוב עקב מצבים דוגמת דיכאון, בדידות, צפייה באחרים או השלמה עם מגבלות גילם. הם עלולים להימנע לחלוטין מפעילויות מסוימות, בהנחה שלא יוכלו לבצע אותן – וזאת על אף שמבחינה פיזיולוגית, הדבר בהחלט בר ביצוע בעבורם, לעיתים אף בצורה פשוטה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה