יום ראשון, 31 באוגוסט 2014

הפציעות השכיחות מרעידות אדמה

מדינת ישראל ממוקמת על השבר הסורי אפריקאי וככזו היא למעשה נמצאת על אחת הנקודות המסוכנות ביותר בעולם. תזוזת והיפרדות הלוחות הטקטוניים מתרחשת ממש במקום מושבינו, ולמרות שמדובר על תהליך שלוקח מיליוני שנים, אנחנו בעיצומו של התהליך הזה כעת. למעשה, אפשר לומר שאנחנו חיים על זמן שאול ובכל רגע נתון עלולה לתקוף אותנו רעידת אדמה שעלולה לזעזע את הארץ כולה.
למרות בשורת האיוב הלא פשוטה הזאת, עד כה היינו במצב לא רע. בישראל יש מעט מאד רעידות אדמה בפועל ועצמת רעידות האדמה הללו היא די מזערית, עם זאת גם כאן הנזק קיים.
התמודדות ריאלית
בפועל, מפאת המצב הנוכחי עיקר הפגיעות, לפחות אצלנו בארץ, כתוצאה מתופעות של רעידת אדמה הן בעיקר טראומה נפשית, וגם כאן נדיר שזה קורה, עם זאת, אסור להקל ראש בסכנות העורבות.
גם בעצמה הנמוכה ביותר של רעידת אדמה עלולה ליפול איזו וואזה ממדף עליון ולהתרסק לנו על הראש אם במקרה עמדנו מתחתיו באותו רגע, ואכן פגיעות בגפיים או נזקים פיזיים כתוצאה מדברים שנופלים במהלך רעידת האדמה הם הנזקים המרביים שמתרחשים כתוצאה מרעידות אדמה בישראל. במקרים מסוימים בהם יש אתר בניה או איזור חולי, רעידת האדמה עלולה להעלות את החול והאבק ועלולים להיווצר קשיי נשימה. אנשים שסובלים מאסטמה עלולים לחטוף התקף נשימתי קשה. כוויות חמורות עלולות להתרחש כתוצאה מהתלקחות של גז בישול, וכך גם כתוצאה משריפה שנגרמת כתוצאה מקצר חשמלי שעלול להיווצר בארון החשמל.
טביעה מצונאמי והילכדות תחת הריסות גם הן נפוצות, אבל אלה מאפיינים בעיקר רעשי אדמה שמתרחשים במדינות עולם שלישי ובמדינות טרופיות. בארץ, כאמור, לא ספגנו צונאמי ורעשי האדמה שהיו עד כה לא היו חזקים דיים על מנת למוטט מבנים שלמים. עם זאת, חשוב לזכור שהמבנים במדינת ישראל אינם מתוכננים כהלכה ומספיק שעצמת רעש האדמה יעלה מעט על מנת להטיל חורבן שלם. כמעט אנחנו בעיצומו של פרויקט לאומי לחיזוק המבנים בארץ, הלו הוא פרויקט התמ"א שתפקידו לחזק מבנים כך שישרדו רעידת אדמה.
כיצד להיערך לקראת רעידת אדמה ומה לעשות בזמן אמת?
ראשית, חפצים שממוקמים באזורים עליונים, חיזקו אותם בכדי שלא יפלו. וודאו שדברים שאינם יציבים פשוט לא יעמדו על מדפים שכן מדובר על סכנת חיים של ממש. הקפידו לוודא שהתשתית שלכם מאובטחת, במיוחד בכל מה שנוגע לגז והחשמל.
במקרה של רעידת אדמה העדיפו לצאת למרחב פתוח, או לכל הפחות למרחב מוגן כמו למשל חדר המדרגות. אם יש לכם זמן, נתקו את הגז והורידו את המפסק בארון החשמל. אם אתם נמצאים בקו החוף התרחקו מהמים עד כמה שניתן.
התבוננו מסביבכם ועזרו למי שזקוק לעזרה. במיוחד לילדים ולאנשים מבוגרים. התרומה הזאת תעזור לכם לא פחות ממה שהיא תעזור להם.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה