יום שלישי, 16 בדצמבר 2014

כל מה שהינך צריכה לדעת על מעקב הריון

מזל טוב, את בהריון. בין אם מדובר בהריון ראשון או שכבר את למודת ניסיון ואחריך כמה הריונות, את וודאי בהתרגשות, מהולה בחששות וגם קצת פחדים. הריון יכול להיות אחת התקופות היפות בחייך, אולם כדי שאכן יהיה כזה, חשוב לבצע בדיקות שונות במהלך תקופת ההיריון וגם לעבור מעקב, העוזר לאתר בעיות שונות או תסמינים העשויים לפגוע בעובר או באם ההריונית עצמה. אילו בדיקות עליך לעבור במהלך ההיריון ומה חשוב שתדעי על מעקב זה? התשובה, במאמר הבא.
מדוע זה חשוב
כשמדברים על מעקב הריון מתכוונים לסדרה של בדיקות שעל האישה ההריונית לעבור במהלך כל תקופת ההיריון. ישנן בדיקות שעליה לעבור בשליש הראשון להריונה ובדיקות אחרות שעליה לעבור בהמשך. בשליש הראשון, למשל, להיריון קל יותר לאתר בעיות ותסמינים שונים אצל העובר ולכן חשוב לבצע בדיקות מיוחדות דווקא בתקופה זו. בהמשך, כשהעובר גדל, חשוב לבדוק את התפתחותו, את מצב בריאותו וכמובן גם את מצב בריאות האם. ישנן בדיקות רבות שהן בדיקות גנטיות, ישנם בדיקות אולטרה סאונד, ישנן בדיקות דם וגם מעקב באמצעות מוניטור. במרכז ניהול ההיריון שבמור לאישה מציעים לאישה ההריונית בדיקות מעקב היריון בשיטות חדשניות ועם צוות מקצועי מיומן במיוחד. מרביתן נערכות בשליש הראשון ובשליש האחרון של ההיריון ומטרתן העיקרית היא לחזות סיבוכים אפשריים בהיריון או לאתר מומים קשים אצל העובר בשלבים מוקדמים.
אילו בדיקות יש לעבור
בדיקות המעקב כוללות בדיקות טרום היריון, בדיקות שליש ראשון ובדיקות נוספות. לפני ההיריון ניתן לעבור הערכה רפואית וגם ייעוץ גנטי טרום הריוני. לנשים הסובלות ממחלות רקע שונות, ניתן ייעוץ מקצועי שיכול לעזור להן לעבור את תקופת ההיריון בהמשך וכן גם טיפים שיעזרו להן לשמור על בריאותן. בשליש הראשון של ההיריון מוצעות, במסגרת בדיקות המעקב, בדיקות מוקדמות העוזרות לזהות את גיל ההיריון ולאבחן סיבוכי היריון בשלבים מוקדמים. בנוסף, מתבצעות בדיקות, כמו שקיפות עורפית ובדיקות דם לא פולשניות שיכולות לאתר תסמונות גנטיות שונות. בהמשך, מוצעות לנשים ההריוניות ובשלבים המאוחרים יותר, בדיקות נוספות, כמו מעקב גדילת עובר, ניטור דופק לב ועוד. לאורך כל התקופה מלווה את האישה ההריונית אחות, המרכזת את תוצאות כל הבדיקות ומפנה אותה, בהתאם למצבה, לבדיקות אחרות, חשובות לא פחות.
לסיכום

בדיקות המעקב במהלך תקופת ההיריון הן בדיקות שאסור לוותר עליהן. הן עוזרות לעקוב אחר מצבו של העובר ואחר מצב בריאותה של האם. בין אם מדובר בנשים בסיכון, בהיריון יקר וגם בהריון בריא, החשיבות לביצוע בדיקות אלו היא רבה מאד. בזכות הצוות המקצועי, הניסיון וגם הידע הרב שהצטבר לאורך השנים בנושא, אפשר להציע לנשים ההריוניות כיום את המענה הטוב ביותר, את האבחון המתאים וגם את שיטות הטיפול החדשניות, שמהוות תחליף לשיטות הישנות יותר, שחלקן מלוות בלא מעט סיכונים. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה