יום שני, 5 בינואר 2015

מדוע בהריון ישנה רגישות לריחות

אחד הסימנים המובהקים שגורמים לאישה להבין (או לחשוד) שהיא בהריון, הוא הבחילות שעל פי רוב מתחילות בבוקר עם הקימה. במהלך ההריון הופכת האישה רגישה לריחות, גם אם אלו הן ריחות שאהבה לפני הכניסה להריון. השאלה הנשאלת היא, מה הן הסיבות האמיתיות שגורמות לאישה המעוברת להיות רגישה לריחות. במאמר זה ננסה להנגיש עבורך את הסיבות העיקריות מהן אין מנוס. הרגישות לריחות הינה בלתי נפרדת מתחושת הבחילות אותה חשה האישה וחשוב לציין כי 85% מהנשים חוות בחילות במהלך ההריון אם בתחילתו ואם בטרימסטר השני.

הסיבות בשלן מופיעות הבחילות והרגישות לריחות

גם אם אהבת מאוד את הריח של alien perfume לפני ההריון, יש סיכוי שלאחריו את תסלדי מהריח וכל שהוא יצליח לעורר בך, הן בחילות מציקות ולעיתים בלתי נסבלות. הרגישות לריחות מתחילה על פי רוב (אך אין זה מוכח) בשל עליה ברמת ההורמונים. הרגישות לריחות היא בין סימני ההריון המוקדמים והראשונים. חלק מהריחות מתעצמים עד כדי כך שהם מעוררים בחילות איומות בקרב האישה ההרה.
עולם הרפואה המתקדם של ימינו עדיין מתמודד עם סימן שאלה סביב נושא הרגישות לריחות והבחילות מהן סובלת האישה ההרה. הסברות הרווחות בעולם הרפואה, מצביעות על סיבות מגוונות המובילות את האישה לסבול מחידוד בריחות ביניהן: כמות ההורמונים הגדלה משמעותית בגופה של האישה ההרה. אך אף על פי זאת, אין עדיין דיעה חד משמעית לגבי סוג ההורמון המשפיע, בין אם זהו האסטרוגן, הפרוגסטרון או הבטא (HCG).
סיבה נוספת המובילה את האישה להגברת חוש הריח היא מערכת העיכול. במהלך ההריון הופכת מערכת העיכול לרגישה יותר מהרגיל, כך שכל ריח מורגש קיצוני יותר, ומוביל את האישה ההרה לחוש בבחילה אך לא בהכרח ולא תמיד.
תחושת חידוד הריח בהריון הינה אינדיווידואלית ומשתנה מאישה אחת לאחרת. ישנן נשים שאכן יחושו בריחות חזקים מהרגיל, אחרות יחושו בריחות שילוו בבחילות ואילו נשים אחרות לא יחושו כלל בתופעה המדוברת.

אין סיבה לדאגה

חידוד הריחות במהלך הריון תקין אינן עתידות להוות בעיה לך או לעובר, אלא זוהי תופעה שכיחה ממנה סובלות כ- 80% מהנשים ההרות. מעבר לתחושת האי נוחות ולסבל הנגרם כתוצאה מהתופעה, אין סיבה לחשש או לביצוע בדיקות. לאחר תקופת ההריון הראשונה (עד שבוע 12) על פי רוב יעברו תחושות אלו אצל מרבית הנשים.

לסיכום: אחת התופעות המוכרות בתחילת ההריון (לא אצל כל הנשים), היא חידוד בחוש הריח והתעצמות הריחות הסובבים אותך, לעיתים עד כדי תחושת בחילה בלתי נסבלת. מרבית מהנשים חוות תחושה זו והתופעה נעלמת במהלך ההריון. גם ריחות אותן אהבת בעבר עלולים להיות בלתי נסבלים בתקופת ההריון, אז קחי זאת בקלות, כי לאחר הלידה סביר שתחזרי לאהוב את הריחות שסלדת מהן בתקופת ההריון. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה