יום רביעי, 11 בנובמבר 2015

איך ניתן לאבחן סרטן מוקדם

בעשור האחרון אנשים רבים החלימו ממחלת הסרטן וזאת בשל אבחון מוקדם. מאמר זה יעזור לכם להבין מהו אבחון מוקדם וכיצד הוא יכול להציל חיים. 

סרטן - על מה מדובר

סרטן הוא שם גנרי למגוון מחלות בהן מתקיימת הצטברות תאים בגוף האדם בכמות גדולה. התאים שהתפתחו מתחלקים בצורה לא מבוקרת ויוצרים גידולים ממאירים וגרורות במקומות שונים בגוף.
הרפואה מפרסמת דוחות ומסקנות מעת לעת והאחת הניכרת לעין היא המסקנה כי, גילוי המחלה בשלביה המוקדמים מצילה חיים וזאת משום שניתן לטפל באדם החולה ולהביאו לעיתים לריפוי מלא.
ישנם גורמים רבים למחלת הסרטן אך אין סיבה ברורה להיווצרותו, הוא יכול להיגרם כתוצאה מגורמים תורשתיים, ויראליים, כימיים, הורמונאליים וגורמים נוספים. מדי שנה ישנם ממצאים נוספים על הקיימים בנוגע לתחום זה אך הדרך לפיענוח הגורמים אינה נראית באופק. 

צורות טיפול

ישנן צורות ושיטות טיפול רבות ומגוונות למחלת הסרטן על כל סוגיה, אם מדובר על טיפולים כירורגיים בהם מסירים את הגידולים, טיפולים שונים בקרינה, באמצעים כימיים, טיפולים חיסוניים, הורמונאליים ויש אנשים שסבורים שטיפולים משלימים הם אלו שיעזרו במקרה של גילוי הסרטן וריפויו. חלק מהשיטות מדעיות, חלקן משתייכות לתחום ההוליסטי וברוב המקרים ההמלצה היא לשלב בין אמצעי הטיפול הקונבנציונאליים למשלימים ולזהות אילו טיפולים משפיעים בצורה הטובה ביותר על האדם ובהתאם להחליט על המשך הטיפול. 

אבחון מוקדם של סרטן- חובה!

כאמור, אבחון מוקדם של מחלת הסרטן יכול להציל חיים. אבחון של המחלה יכול להיעשות על ידי רופא אונקולוג ובאמצעות בדיקות מגוונות לרבות: בדיקות דם מסוגים שונים, בדיקות שתן, בדיקות ממוגרפיה, ביופסיה ובדיקות נוספות. סדרת הבדיקות יקבעו בהתאם לחשש המתפתח בקרב הרופא המטפל. בשנים האחרונות ניתן לצפות בפרסומות רבות בטלוויזיה לכל הקשור אל סרטן השד בקרב נשים וסרטן הערמונית והמעי בקרב גברים. בדיקות אלו העלו בצורה משמעותית את המודעות, ונשים לצד גברים רבים, בחרו לבצע בדיקות מקדימות לאישוש או ביטול המחלה. במקרי מחלת סרטן השד בקרב נשים, הוכח כי גילוי מוקדם אכן מנע מוות ואף הוביל להחלמה מלאה בקרב נשים רבות. בנוסף, רופאי קופות החולים מאפשרים גם לנשים צעירות יותר לגשת לבדיקות ממוגרפיה ובדיקות נוספות שעיקרן לבדוק ולאבחן את קיומו של סרטן השד, הרחם והשחלות ובעיקר אם קיימת היסטוריה גנטית.


לסיכום, גילוי מוקדם של מחלת הסרטן יאפשר לרופא המטפל להעניק טיפול מקצועי לצד סיכויי החלמה גבוהים. אם אתם מעוניינים לשלול קיום של מחלת הסרטן, יש לגשת אל רופא/ת המשפחה ולבקש טופס הפנייה לבדיקות לרבות: ממוגרפיה (במקרה של חשש לסרטן השד), קולונוסקופיה (במקרה של חשש לסרטן המעי) ובדיקות דם. במקרים אחרים רופא המשפחה יכול להמליץ על בדיקות נוספות לגילוי מוקדם וזאת בהתאם לסוג הבעיה, לרבות בדיקות דם, פתולוגיה, בדיקה קלינית אצל רופאים מומחים, בדיקת  MRI ובדיקות נוספות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה