יום שני, 5 בינואר 2015

התמודדות המשפחה עם הורה חולה אלצהיימר

מחלה קשה ומתקדמת של מערכת העצבים המרכזית צפויה להשפיע לא רק על קשישים או בעלי מוגבלויות, אלא גם על המשפחה המורחבת. ההתמודדות של המשפחה עם המחלה היא אינטנסיבית ויומיומית. זו מחלה המתאפיינת בניוון איטי ומתמשך עד למוות של כל תאי העצב במוח. היא נפוצה בקרב קשישים ומלווה בירידה קוגניטיבית משמעותית. מבחינת בני משפחה המלווים קשישים הסובלים מהמחלה, הקושי הוא לשמור על תפקוד ולספק את העזרה, התמיכה והסיעוד.
רצוי להתמודד עם הורה הסובל ממחלה במערכת העצבים באמצעות אנשי מקצוע. מומלץ ללוות את המחלה מהרגע הראשון, בעיקר כאשר היא מתחילה לפגוע בזיכרון. שלבים אלו קריטיים לצורך התמודדות אפקטיבית. הפגיעה בזיכרון בולטת בקרב קשישים ובני המשפחה יכולים לזהות אותה בעצמם. עם זאת, לאורך זמן נפגעים אצל קשישים הסובלים מהמחלה גם תפקודים אחרים של המוח. פגיעות אלו מביאות לקשיי התמצאות במרחב, ירידה ביכולת החשיבה ופגיעה ביכולת הסקת מסקנות. בשלבים הבאים מביאה המחלה לניוון מוחי כמעט מוחלט, פגיעה בפעילות המוטורית ובכושר ההליכה והשליטה על הסוגרים.

עזרה לקשישים בשלבים מתקדמים של המחלה

בשלבים המתקדמים החולה הוא חסר ישע ולפיכך זקוק לעזרה בכל פעולותיו. המחלה יכולה להופיע לצד סיבוכים שונים כגון מחלות זיהומיות, פצעי לחץ ועוד. יש מבחן המשמש להערכת דרגת החומרה של המחלה וגם בו רשאים בני משפחה להיעזר על מנת למצוא את הטיפול המתאים. המבחן מעריך תפקודים נפשיים והכרתיים לרבות זיכרון לטווח קצר וארוך, טווח ריכוז וקשב, שפה ומיומנויות תקשורת ויכולת תכנון או יכולת להבין הוראות.
התמודדות המשפחה היא לא נושא פשוט, אולם היא חיונית והכרחית. בני משפחה המתמודדים בצורה נכונה עם אלצהיימר מונעים את התקדמותה ויכולים לשפר את איכות החיים של קשישים. בנוסף, יש להביא בחשבון את האופן בו התמודדות המשפחה על בסיס יומי משתלבת עם הטיפול. בניגוד למחלות אחרות של מערכת העצבים, הטיפול הוא מורכב ורב מערכתי ומטרתו להאט את קצב הפגיעה בתפקוד הכללי.

עצות לטיפול בחולי אלצהיימר

יש כמה עצות מעשיות שיכולות לעזור לבני משפחה המעוניינים להתמודד עם המחלה. אחרי שמתגברים על ההלם הראשוני ועל הקשיים הנפשיים, עצות אלו משפרות את הדינאמיקה בתוך המשפחה ותורמות כמובן לאיכות חיי הקשיש. כדאי קודם כל להפוך את הבית למקום בטוח ולהתמקד במטבח. יש להיעזר באמצעי בטיחות כמו גלאי גז, להרחיק כלים חדים ובמקרים קשים לשכנע את האדם החולה להפסיק לבשל. חשוב להסביר לקשישים על משמעות המחלה ולמנוע מהם נהיגה ברכב.

מבחינת האכלה, רחצה והלבשה, הטיפול של המשפחה מלווה בצעדים סבלניים. יש לדאוג לבגדים נוחים ללא רוכסנים, לקבוע שעות מסודרות להאכלה ולהתייעץ עם אנשי סיעוד לגבי רחצה ושליטה במתן שתן וצואה. רכישת הכלים לוקחת זמן אך היא מאפשרת התמודדות אפקטיבית. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה