יום חמישי, 26 במרץ 2015

חרדה מבעלי חיים - סיבות ודרכי טיפול

כמעט כל אדם חושש מבעל חיים כזה או אחר. אצל אחד – זה יכול להיות חשש מכלבים. אצל שני – זה יכול להיות פחד משמעותי מנחשים. אצל שלישי ישנו פחד מחרקים. באופן טבעי, מרבית האנשים אם לא כולם יגלו סיפטומים גופניים ונפשיים אם הם יתקלו בחיה מאיימת כגון אריה, למשל. עם זאת, ישנם אנשים שעבורם הפחד מבעלי חיים קשה במיוחד.
אנשי מקצוע מכנים מצב שבו הפחד גדול בשם חרדה או פוביה. בשורות הבאות נתמקד בכך ונראה בין היתר:
·       מהי בכלל חרדה מבעלי חיים.
·       מתי מדובר על בעיה של ממש ומתי זהו מצב סביר והגיוני.
·       למה תופעה כזאת מתרחשת.
·       איך ניתן לטפל ולחוות שינוי משמעותי לטובה.

מהי חרדה מבעלי חיים

אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש מבדילים בין פחד לבין חרדה. פחד מהווה חשש טבעי וחשוב מפני גורמים מאיימים. זהו מנגנון שנועד לסייע לאדם לשרוד שכן לא קשה להבין מה היה קורה לאדם הקדמון לו היה פוגש דוב או אריה ולא ממהר לנוס על נפשו. יתירה מכך, פחד הינו מצב שמלווה את האדם בזמן שהוא מתמודד עם איום. הגוף מגיב בפרץ של אדרנלין, האצת פעימות הלב, הזרמת דם לשרירים. תגובת "הילחם או ברח" נכנסת לפעולה.
לעומת מצב זה, חרדה מתרחשת באופן מנותק מקיומה של סכנה אמיתית. זה מאפיין לא פעם אפילו מחשבה על בעל חיים ואין זה נדיר שזה קורה גם כאשר מדובר על יצור קטן ובלתי מזיק. כאשר אדם סובל מדופק מואץ, הזעת יתר ומחשבות נלוות כאשר הוא רואה תמונה של כלב, לצורך הדוגמא, הרי שמדובר על פוביה של ממש ולא על פחד סתם. 

למה זה קורה

המומחים חלוקים למדי לגבי הסיבות להתפתחות של פוביה מפני בעלי חיים. יתכן מאוד שזה קשור לעניין גנטי ולעיתים נלווה לכך גם ניסיון רע בעבר, לרוב בגיל צעיר. זה יכול להיות ניסיון ישיר כמו נשיכה של כלב. זה יכול להיות תגובה רגשית של ההורה שמפגין רתיעה מעכביש. זה גם יכול להיות צפייה בסרט מפחיד וכדומה.

איך ניתן לטפל

ראוי לדעת שלא כל מצב של פוביה מבעל חיים מחייב התייחסות. אדם שיש לו פוביה מנחשים וגר ביישוב עירוני ולא כפרי, לא בהכרח חווה השפעה של מצב זה באופן משמעותי. אם פעם בשנה, כשאדם זה רואה סרט טבע, חווה דופק מואץ ומסוגל להעביר ערוץ ולהירגע – זהו בהחלט מצב שניתן לחיות עמו.
מתי, אם כן, חשוב לטפל וכיצד? חשוב לטפל כאשר מדובר על תופעה שחשובה לאדם עצמו או כאשר יש סיכוי טוב לכך שגורם החרדה יצוץ ביום יום (כלב, חתול, עכביש). זה חשוב גם כאשר לאדם עצמו יש עניין להכחיד את החרדה, גם אם מדובר על פוביה מכרישים, למשל.
הטיפול, שנחשב יעיל מאוד נעשה על ידי פסיכולוגים, בשיטות מיוחדות. טיפול קוגניטיבי או התנהגותי מצליחים לבצע שינוי בדפוסי המחשבות ובהתנהגות, לעיתים על ידי חשיפה מדורגת. לרוב, מדובר בטיפול קצר יחסית וממוקד.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה