יום רביעי, 27 במאי 2015

סובלים משיעולים כרוניים? כדאי לבדוק את זה

שיעול כרוני הוא הוא מטרד של ממש ומי שסובל ממנו, סופג ירידה באיכות החיים באופן משמעותי. על מנת להסביר ולהדגים מהו שיעול כרוני, נבקש מכם לעצום את העיניים ולדמיין כי במשך כל שעות היום, אתם מוצאים את עצמכם משתעלים, הגרון כואב, מגרד ומעקץ, חלק מהמאכלים אותם אתם רגילים לאכול הפכו להיות אסורים מפאת הגירוי שהם מייצרים, אין אתם יכולים לנהל שיחה קצרה מבלי להשתעל ולגרום לאנשים סביבכם לחשוש שידבקו וכאשר מגיע הלילה ואתם נשכבים במיטה, אז השיעול הופך להיות בעוצמות החזקות ביותר ולא פעם אתם נאלצים לקום מהמיטה בשל המחנק שהשיעול גורם. אם כל התסמינים האלו נשמעים לכם מוכרים, אנו דוחקים בכם לקום וללכת להיבדק בהקדם האפשרי. החיים לא חייבים להיות לא נוחים ויש סיכוי טוב מאוד כי תוכלו למגר את התופעות ואף להעלימן לחלוטין. למען הסר ספק נגדיר כי שיעול כרוני הוא שיעול שנמשך מעל 3 שבועות.

סימפטומים וסיבות

תופעת השיעול הכרוני יכולה לנבוע ממספר רב של סיבות ולכל אחת, מספר דרכי טיפול אפשרויות. להלן מספר סיבות אפשריות לשיעול הכרוני:
1.     COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease) – היא מחלת ריאות חסימתית כרונית. הסיבה למחלה זו היא בעיקר בעקבות עישון כבד או חשיפה לזיהום האוויר. על פי מחקרים שבוצעו, מעשנים מעל גיל 45 הם בקבוצת סיכון ואחד מכל חמישה מעשנים, עלול ללקות במחלה זו. לסובלים ממחלה זו יש הפרעות באוורור ותחלופת הגזים בריאות.  למחלה זו יש מספר תסמינים: קשיי נשימה, קוצר נשימה בעת מאמץ, לחץ באזור החזה, צפצופים בנשימה ושיעול חריף ממושך עם כיח. מחלה זו גובה את חייהם של כ- 3 מיליון בני אדם בשנה ברחבי העולם וכלל שעוברות השנים, ניכרת מגמת עלייה. בישראל, מתים כמה אלפי אנשים בשנה. פיסת מידע חשובה היא כי מחלה זו תוקפת יותר גברים מאשר נשים.
2.     PND (post nasal drip) ובעברית "טפטוף אחורי" – תסמונת זו פוגעת בכל טווחי הגילאים ומדובר בנזלת בעלת זליגה אחורנית אל חלקו האחרון של האף והלוע. זליגה זו מסבה גירוי ורצון להשתעל. אחד המאפיינים של התסמונת הוא הגברת העוצמה במעבר לשכיבה ומרבית הסובלים ממנה נוטים לישון באופן מוגבה יותר ונעזרים במספר כריות.
3.     ריפלוקס קיבתי – מחלה זו נגרמת כתוצאה מעלייה חומצה, מהריבה היישר אל כיוון הוושט, זאת כתוצאה מהחלשות הסוגר שבין הקיבה לוושט. מיצי קיבה עולים לתוך בית הבליעה וגורמים לגירוי של קנה הנשימה ובסופו של דבר לשיעול כרוני לא נעים.

לסיכום, שיעול ממושך פוגם באיכות החיים של הסובל ממנו. מעבר לסבל זה, שיעול ממושך יכול להעיד על בעיות סבוכות יותר כגון מחלת COPD ולכן כל אדם ראוי וייבדק בהקדם האפשרי על מנת לשלול מחלות קשות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה