יום שני, 13 ביולי 2015

החשיבות ב"פסק זמן" אחרי תקופת עומס גדול בעבודה

השגרה של כל אחד ואחד מאתנו לא נותנת לנו הרבה מאוד מרווחי נשימה

כל אחד מאתנו מכיר וחושש מהמילה "שגרה". השגרה של כל אחד מאתנו היא אמנם שונה וייחודית לו, אך המאפיינים שלה זהים או דומים אצל כל אחד מאתנו. כולנו קמים כל בוקר ושותים משקה חם, יוצאים מוקדם מדי והולכים לעבודה שבה אנחנו נמצאים יותר מדי שעות ועושים פעולות דומות מדי לפעולות שעשינו אתמול. השגרה הזו היא מנת חלקם של כל העובדים בחברה המודרנית ובחברה הישראלית כחלק ממנה, ואנחנו לא מציגים זאת כדבר רע אלא כעובדה קיימת שאיתה צריך להתמודד. התוצאה של השגרה הזו היא פשוטה ומוכרת לרבים מאתנו – אחרי עומסי עבודה גדולים אנחנו מותשים וצריכים מנוחה.

אולי זה רק משבר קטן וזה חולף, אולי פשוט אני נהייתי קצת עייף

עומסים גדולים בעבודה יכולים להתבטא בכמה וכמה אופנים. יתכן שמדובר בפרויקט מיוחד אליו היינו שותפים כמו למשל בהקמת מטבחים, בלקוח גדול שבשבילו עבדנו על משהו גדול במיוחד, או פשוט בשיא של עומס בעבודה שגרתית ויום יומית שיצאה מממדיה הרגילים. בסיטואציות שכאלה, כמו ששר אריק איינשטיין בשירו המוכר, אנחנו מרגישים משבר, עייפות, מחסור באנרגיה ובאופן כללי אנחנו חייבים לשבור את המעגל ששוחק אותנו. לכן – אנחנו צריכים, ממש כמו ששר אריק איינשטיין, פסק זמן.

לקחת פסק זמן ולא לחשוב, לשבת מול הים ולא לדאוג

כשאנחנו לוקחים פסק זמן איכותי מהעבודה  כמו למשל לשבת במטבחים שלנו, אנחנו עושים שירות כפול, גם לעצמנו וגם לעבודה. לכאורה, מדובר בהפסד – אנחנו מוציאים הרבה כסף על חופשה איכותית, אנחנו לא עובדים בזמן שלה ובמקרים רבים גם מקום העבודה שלנו לא מתלהב מלשחרר אותנו לתקופה של חופשה. עם זאת, מדובר בהכרח ובדבר שאסור לנו לוותר עליו, משום שפסק הזמן הקטן הזה הוא שיאפשר לנו לבצע את עבודתנו בצורה טובה, לצבור כוחות במקום תסכולים וכך גם יהיה רווחי עבור מקום העבודה שלנו. אם לא ניקח את פסק הזמן הזה אנחנו מסתכנים בשחיקה שתגרום לשבר רוחני עבורנו או פשוט לירידה בתפוקה עד כדי התפטרות או פיטורין.

תתנתקו, תנוחו ותחזרו בכוחות מחודשים ובאנרגיות נקיות


אחד השאלות שנשאלות הכי הרבה בהקשר לפסק הזמן מהעבודה היא איפה כדאי לנו לעשות את זה. התשובה לכך היא פשוטה – לא בארץ. כשאנחנו עולים על טיסה ויוצאים לחופשה בחו"ל, אנחנו יכולים באמת ובתמים להתנתק מלחצי העבודה והשגרה בארץ בלי לחשוב עליהם בכל רגע. טיסות לחו"ל הן אמנם יקרות יותר מחופשה בארץ, אבל רק במסגרת חופשה בחו"ל אנחנו נצליח לתת לעצמנו להירגע בכך שנתרחק מאות קילומטרים ממוקדי הלחץ שלנו, לאזור זמן שונה לחלוטין. אגב, כיום כבר לא מדובר בהוצאה כלכלית גדולה כל כך, מה שמגביר עוד יותר את החשיבות ואת הנחיצות באפשרות לצאת לחופשה בחו"ל ולקחת פסק זמן ולא לחשוב.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה