יום רביעי, 2 בדצמבר 2015

מה זה ריפוי בעיסוק?

בשנים האחרונות, יותר ויותר ישראלים גילו את היתרונות של ריפוי בעיסוק, שיטת ריפוי אלטרנטיבית בלא מעט מצבים ותרחישים. מדובר במקצוע טיפולי, מקשת המקצועות הפרא רפואיים, אשר ניתן ללמוד בארץ במספר אוניברסיטאות ומכללות. מקצוע זה מוכר כיום על ידי משרד הבריאות, כשיותר ויותר רופאים ממליצים למטופליהם לעבור אותו, לעיתים במקביל לטיפול ה"מסורתי".

על הריפוי בעיסוק

ברמה הכללית, ריפוי בעיסוק הוא תחום טיפולי מקיף, אשר שם לו למטרה לשפר או להשיב לאדם את יכולת התפקוד שלו. בפועל, הדבר מתבצע באמצעות מתן משימות שונות ומגוונות, כאשר הדגש הוא על עיסוקים המדברים לעולמו של האדם המטופל ומתאימים לו.

ניתן למצוא מסגרות ייעודיות שונות של מרפא בעיסוק, כאשר האבחנה בין קהלי היעד השונים היא מהותית להצלחת הטיפול. עבור ילדים, למשל, בוחן הריפוי את תפקוד הילד מבחינה חברתית, הישגיו בלימודים, העצמאות שלו בביצוע פעולות יומיומיות שונות, התפקוד שלו בשעות החופשיות שלו ועוד. קושי בכל אחד מאלה עלול כשלעצמו להיגרם עקב לא מעט סיבות, דוגמת קשיים מוטוריים (הן מוטוריקה גסה והן עדינה), בעיות בתפיסה הויזואלית או בויסות החושי, הפרעות קשב וריכוז וכיוצא בזה.

כך מתבצע הטיפול

הגם שלכל תכנית של ריפוי בעיסוק חוקים משלה, ניתן להצביע על מספר קווים משותפים. השלב הראשוני הוא הערכת המטופל מבחינה תפקודית, בדגש על היכולות שלו, החוזקות שלו, הקשיים וכיוצא בזה. על פי האבחון מרכיב הגורם המטפל תכנית אישית, במסגרתה מוגדרים יעדי הטיפול והאופן בו הוא יתבצע. הגורמים המקצועיים לא רק מרכיבים ומבצעים את הטיפול, אלא גם עוקבים אחרי קצב ההתקדמות של המטופל.

טיפול בודד של ריפוי בעיסוק נמשך כ-45 דקות, כאשר ניתן לבחור הן במסגרת של טיפול יחידני והן בטיפול קבוצתי. במקרה של טיפול עבור ילדים, ההורים בהחלט עשויים לקחת חלק בטיפול.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה