יום רביעי, 9 בדצמבר 2015

אימון TRX

כל מתאמן, ובטח ספורטאי, מחפש אחר שיטת האימון האידיאלית. כזו שתאפשר לו מקסימום תוצאות, במינימום זמן וללא סיכונים. הבעיה היא שדבר זה אינו פשוט כלל. המציאות מראה כי הרבה מאד ספורטאים, בכל הרמות, סובלים מפציעות, שכרוכות בכאבים עזים, מביאות להפסקת אימונים, פוגעות ביכולת הפיזית ואף עלולות לפגוע באופן בו הספורטאי יכול לבצע את העבודה שלו. פציעות חוזרות עלולות להיגרם עקב לא מעט גורמים, ובכלל זה עומס יתר, ביצוע אימונים שאינם הדרגתיים, ביצוע לא נכון של מתיחות ושאר סיכונים שאינם נעימים.

בשנים האחרונות, גילו יותר ויותר ספורטאים את אימוני ה-TRX, שמעבר ליעילות הגבוהה שלהם מקטינים בצורה ניכרת את הסבירות לסבול מכל אותם תרחישים שליליים שתוארו מעלה, תוך יעילות מקסימלית בשיפור היכולות וההישגים של אותו ספורטאי.

TRX, אימון פונקציונלי ומה שביניהם

TRX היא תורת אימון המשתייכת על קבוצת האימונים הפונקציונליים. אימונים אלה מעניקים תשומת לב על תרגול שוטף של תנועות המוגדרות כקואורדינטיביות, כלומר, פועלות על מספר אזורים בגוף במקביל. אימון מהסוג הזה מאפשר לבצע תנועות בכל אחד משלושת מישורי התנועה במקביל, לחזק את שרירי הליבה ולהפעיל מגוון קבוצות שרירים. המשמעות הישירה של כך היא יעילות גבוהה פי כמה, דרישת חובה של כל ספורטאי חובב או מקצועי.

מכשיר TRX מיועד לקחת את היתרונות של אימונים פונקציונליים מספר צעדים קדימה. מדובר ברצועת כושר, באורך של שני מטרים וחצי ובמשקל של כ-800 גרם בלבד, אשר מתפצלת כשלעצמה לשתי רצועות. את הרצועה ניתן לתלות בצורה פשוטה על הרבה מאד מקומות, מה שיאפשר לבצע מגוון אינסופי של תרגילים וקומבינציות. המאמן המקצועי הוא הכרחי בדרך להצלחת האימון, כאשר התפקיד שלו הוא להנחות את המתאמן ולהתאים עבורו את התרגילים הספציפיים למטרות האימון, לדרגות הקושי הרצויות, לתדירות האימונים, ליכולות הגופניות הנוכחיות של אותו מתאמן וכיוצא בזה.

על כל פנים, הרציונל כאן הוא שאימון גופני חייב להתבצע תוך כדי בחינת הגוף כמערכת חזקה אחת, מה שימנע תרחישים שעלולים להיות באימון "רגיל" במכון כושר - חוסר אחידות בעבודה על קבוצות שרירים שונים, למשל, מה שעלול להביא ללא מעט בעיות - קשיי יציבה, פגיעות גופניות שונות, פגיעה במראה האסתטי של הגוף ואף ביכולותיו הפיזיות של המתאמן.

כל הסיבות לאימוני TRX

יתרון משמעותי אחר של אימוני TRX נוגע לעובדה שהם מבוצעים כנגד משקלו של גוף המתאמן, מה שמביא להפעלתם של שרירי תנועה ושרירים מייצבים מגוונים במהלך התרגיל. ידוע הרי שספורטאים נוטים לסבול מחולשה של השרירים המייצבים, עובדה שעלולה לפגוע ביכולות הגופניות שלהם ואף להגדיל את הסבירות שיסבלו מפציעות בשלב זה או אחר. 

ואכן, אימון המתבצע כנגד משקל הגוף, דוגמת TRX, מקטין את הסבירות לפציעות, כולל כאלה אשר המקור להן הוא עומס יתר על גוף האדם. העובדה שהאימונים מציעים גמישות רבה, למשל בקביעת דרגת הקושי (שינוי המיקום והזווית של הרצועות, מבחינה מעשית), תורמת אף היא למתאמן, שיכול לשפר את יכולותיו בצורה הדרגתית, ללא סיכון עבור הגוף שלו כלל וכלל. בשלבים המתקדמים של האימון, לדוגמא, אפשר להכניס לתוך תכנית האימונים תרגילים לשיפור הכוח המתפרץ והראקטיבי – תרגילים המכונים "פליאומטריים" – אשר בכוחם החיובי למנוע פציעות ספורט. בנוסף, סוג כזה של אימונים נחשב ליעיל במיוחד לצורך שיקום מפציעות ומפגיעות גופניות.

רשימת התמורות האפשריות של ה-TRX אינה מסתכמת בכך. הוא מסייע לשפר את הסוגים השונים של הכוח, מעלה את הקואורדינציה של הגוף, תורם ליציבה ולשיפור שיווי המשקל ואף מביא ליישום מוצלח יותר של תנועות גופניות, למשל בכל הנוגע לרמת הדיוק שלהן. אימון TRX נחשב לאופטימלי גם עבור האנשים המעוניינים להיכנס מראש לכושר גופני, וזאת עקב העובדה שהוא משפר את סיבולת לב הריאה.


ואיך אפשר בלי הקלוריות?

ראינו שלאימון TRX יש הרבה מאד יתרונות הקשורים לחיזוק הגוף ולמניעת פציעות בדרגות קושי שונות בו. יתרון משמעותי אחר שחייבים להתייחס אליו היא שריפת הקלוריות המאסיבית שהאימון מאפשר, וזאת למרות שהוא לא מוגדר כאימון אירובי אלא כאנאירובי. העובדה שמגוון רחב של שרירים פועלים בו זמנית, כולל שרירי הליבה של הגוף, מביאה לאפשרות לשריפה ראויה של קלוריות.
כמובן שרצוי להקפיד על תדירות אימונים סבירה (שלוש או ארבע פעמים בשבוע), רמה גבוהה של אימונים באמצעות מאמן מקצועי וכן תזונה נכונה, אשר אף אימון גופני לא יכול להיות יעיל בלעדיה.

המסקנה: מומלץ להתחיל להתאמן

סקירה של כל המאפיינים שהובאו מעלה, מאפשרת להגיע למסקנה שהיא כמעט חד משמעית: סביר להניח ששמו של ה-TRX, שגם כך נחשב כיום לאימון הגופני הפופולארי ביותר בעולם כולו, ימשיך ללכת למרחקים. אימוני TRX מהווים כיום טרנד של ממש בקרב ספורטאים, אך גם ידוענים מן השורה בשלל תחומים אחרים. סביר, לכן, שנראה במכוני הכושר, בבתים או אפילו בשטחים הציבוריים יותר ויותר אנשים המתאמנים בשיטה יעילה זו, תהיה המטרה של כל אחד מהם אשר תהיה.
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה