יום שלישי, 9 באוגוסט 2016

צילום רחם כבר לא כמו פעם

נשים רבות אשר נמצאות לפני טיפולי פוריות או במהלכם, נאלצות לעבור צילום רחם, מדובר באקט פולשני שהוא לא תמיד נעים, אך הוא הכרחי לצורך ההיריון ולכן רופאי נשים ממליצים עליו. הצילום מאפשר לדעת האם האישה מתמודדת עם בעיות פוריות ואם כן, אז מדוע.

את בוודאי מעוניינת להיכנס להריון ושהוא יעבור חלק ובצורה טובה, מבלי שתצטרכי לעבור שוב ושוב בדיקות ותהליכים שונים מבלי לקבל תוצאות בטוחות. לצערנו, חוסר היכולת להרות באופן טבעי נובע מסיבות שונות אשר לא תמיד מתגלות בבדיקות רגילות ולכן יש צורך לאתר את הגורמים לבעיית הפריון וכמה שיותר מהר על מנת שיהיה ניתן לטפל בזה. לשם כך, את תופני לצילום רחם.

לפני שנסביר אודות צילום רחם, מה הוא כולל, כיצד הוא מתבצע ומה יכולים לגלות בו, חשוב שתדעי, שגם הגבר יצטרך לעבור בדיקת זרע על מנת לבדוק האם הבעיה היא בכלל אצלו. על מנת שהתהליך יתבצע כמה שיותר מהר, מומלץ ששניכם תעברו את הבדיקה במקביל, וכך תקבלו תוצאות תוך זמן קצר ותוכלו להתקדם בהליך הטיפולי על פי הצורך.

מה כולל צילום רחם וכיצד הוא מתבצע


צילום רחם מתבצע באמצעות הדמיה. במהלך הצילום יזריק הרופא חומר ניגוד אל תוך חלל הרחם, וכך הוא יוכל לבצע שיקוף של אזור הרחם והחצוצרות. התהליך אומנם לא נעים וגם לעיתים כואב (במיוחד לאור העובדה שמתבצע שימוש במכשירים שונים לפתיחת ואחיזה של צוואר הרחם), אך הוא מתבצע ללא הרדמה, עם זאת במקרים מסוימים יש אפשרות לקבל משככי כאבים. צריך לציין, שלפני הצילום יש להימנע מקיום יחסי מין מהווסת עד זמן הבדיקה. במהלך הבדיקה יתבצע ניקוי של הנרתיק וצוואר הרחם, כתוצאה מכך ייתכנו דימומים קלים מהאזור.

אם את עומדת בפני בדיקה כזו, ההמלצה היא לא למהר ולקרוא חומר בפורומים שונים אודות הבדיקה, מאחר ויש לא מעט חומר מוטעה ודיסאינפורמציה אודותיה. עדיף לך לקבל את כל המידע מהרופא או המרפאה, ואם יש משהו לא ברור, פשוט לשאול אותם. כך תקבלי את המידע האמין והמדויק ביותר אודות הצילום.

מה הרופא מצפה לראות בבדיקה


במהלך הצילום הרופא מתבצע לראות האם קיימת חסימה של החצוצרות אשר מונעת מפגש בין הביצים לזרע. במהלך הצילום מוזרק החומר הניגוד דרך החצוצרות, כך שהוא שוטף את אותה חסימה ופותח אותה. כמו כן ייתכן מאוד שיתגלו שרירנים ופוליפים שיהיה צורך להסיר אותם על מנת לאפשר פתיחה של החצוצרה ומעבר חופשי של הזרע לביצית.


לסיכום, צילום הרחם הוא טיפול לא נעים אך קצר, ויותר חשוב, הוא צילום הכרחי לצורך המשך טיפולי הפוריות. בשנים האחרונות יש ניסיונות להתמודד עם חוסר הנעימות באמצעות צילומים והדמיה באמצעות מכשירי אולטרא סאונד, אומנם זה לא מתבצע בכל המדינות, אך ההנחה היא שתוך זמן קצר יותר ויותר נשים וגם את, תוכלי ליהנות מצילום בצורה כזו.

לפרטים על הדמיית חלל הרחם והחצוצרות ע"י אולטרהסאונד לחץ כאן.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה