יום ראשון, 9 באוקטובר 2016

כל מה שרציתם לדעת על דיקור סיני

דיקור סיני היא אחת משיטות הטיפול הוותיקות בעולם. הדיקור הסיני מתבסס על ידע הקיים במסורת הסינית העתיקה כבר אלפי שנים, ידע המהווה תוספת חשובה לטיפולים שמציעה הרפואה הקונוונציונאלית. הטיפול מתבסס על החדרת מחטים דקות ועדינות למקומות שונים בגוף. על פי הרפואה הסינית, יש מעל 300 נקודות דיקור בגוף, כשלכל אחת השפעה אחרת על הגוף והנפש. בסין העתיקה, שכללו את השיטה ומיפו את נקודות האנרגיה בגוף על פי איברי הגוף השונים. על פי הרפואה הסינית, האנרגיה המניעה את כל התהליכים בגוף היא אנרגיית הצ'י. הצי, זורם בערוצים שונים בגופנו הנקראים מרידאנים. לאורך המרידאנים קיימות נקודות אסטרטגיות, דרכן ניתן להשפיע על הצ'י ולווסת אותו בהתאם לצורך. כלומר, ע"י החדרת מחטים במקומות המתאימים, מתחיל תהליך המביא את הגוף לטפל בעצמו ולשקם את תפקוד האיברים.

כיצד זה עובד?


השלב הראשון בטיפול, עוד לפני הדיקור הסיני, הינו שלב האבחון. האבחון במרפאה מתבצע ע"י רפאל רוזנסקי, מדקר מוסמך ומומחה ברפואה הסינית, וכולל התבוננות במטופל, תשאול אודות מקור הבעיה ובדיקות של אזורים מסוימים בגוף כגון הלשון והדופק. בשלב הבא בונים את אסטרטגיית הטיפול, שלרוב מתבססת על הדיקור הסיני יחד עם שיטות טיפול נוספות, כגון: טיפול באמצעות צמחי מרפא סיניים, חימום נקודות שונות בגוף ע"י מוקסה, תזונה סינית ועוד. הדיקור הסיני עצמו מתבסס על החדרת מחטים דקות וסטריליות במספר נקודות לאורך המרידאנים. לרוב יבחר המטפל מספר נקודות שיש ביניהן קשר מסוים, או כמה נקודות שתומכות באיבר מסוים. לדוגמא: במקרה של כאבי בטן חוזרים ונשנים, יומלץ לבצע את הדיקור בנקודות מסוימות באזור הגב, או בנקודות על פני הידיים או הרגליים. דיקור בנקודות הללו, יסייע למטופל באופן האפקטיבי ביותר, בשל המרידיאנים העוברים עד לבטן ומגיעים למערכת העיכול.

יעיל יותר מטיפולים קונוונציונליים?


דיקור סיני הינו התחום הנחקר ביותר גם ברפואה המערבית, ומדי שנה מתפרסמים במגזינים יוקרתיים הוכחות אודות יעילות הטיפול. לאחרונה פותח מכשיר חדש ומתקדם, בעזרתו יכול כל אדם לצפות במרידאנים ובנקודות הדיקור השונות הקיימות ברחבי הגוף, וכך אין צורך בהוכחות על המסלולים האנרגטיים בגוף ועל המצאותם של המרידאנים. מחקרים רבים מראים שהדיקור מגביר באופן ישיר את רמת האנדורפינים בגוף (הורמונים ייחודיים משככי כאב הפועלים באופן יעיל ביותר) ובכך מסייעים לדיכוי תחושת הכאב במוח המטופל. בנוסף, הוצגו מחקרים נוספים שאיששו את יעילות הטיפול בדיקור סיני בקרב מחלות מסוימות: הקלה משמעותית על כאבי גב, יעילות גבוהה כטיפול מונע כאבי ראש, הקלה על בחילות בהריון ובחילות אחרי ניתוחים ועוד ועוד.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה