יום ראשון, 9 באפריל 2017

בריאות האישה בגיל המעבר


כל מה שאת צריכה לדעת על שלב השינוי ההורמונלי
ובכן, אם בעבר התופעות האלה סימנו עבור נשים רבות "תחילתו של הסוף" – מעין דעיכה איטית של זהותן המינית, הפיזיולוגית ואף חברתית – הרי שכיום מציעים הרופאים שעוסקים בתחום בריאות האישה בגיל המעבר שלל פתרונות אשר עוזרים לנשים לא רק להתגבר על הקשיים אלא גם לגלות את הצדדים הטובים של התקופה.

הכירי את "מנפאוזה"

זה מתחיל עם שינויים חדים במצבי הרוח, ממשיך עם גלי חום ותחושה של עייפות כבדה ומגיע לשלב בו את מרגישה כי כל המבנה הפיזיולוגי והפסיכולוגי של אישיותך עובר מעין מהפך אשר גורם לך להתנהג באופן שונה מכפי שהכרת את עצמך בעבר.  
התקופה הלא פשוטה הזאת בחיי האישה נקראת בשפה הרפואית  מנופאוזה – הפסקת ווסת, והסיבה לכל התופעות המציקות שאת עוברת נובעת מהאטה הדרגתית עד לעצירה מוחלטת בייצור הורמונים "נשיים" – אסטרוגן ופרוגסטרון - בשחלות.
תקופת המעבר מתחילה לרוב בסביבות גיל 45 ומגיעה לשיאה לאחר כ-10 שנים. הסימן הראשון שאת "כבר שם" הינו אי הופעת המחזור במשך שנה.   

ההשפעה של מנופאוזה 

תחילתה של מנופאוזה מסתמנת עם שיבושים בסדירות המחזר החודשי ובהקטנת היקף הדימום. במשך שנתיים – שלוש המחזור מופיע בהפרשי זמן לא סדירים, עד שנעלם לחלוטין.
בעקבות אי תפקוד של שחלות בייצור ההורמונים, ייתכן שתרגישי שלל תופעות, חלקן פסיכולוגיות, כגון עצבות, עצבנות, הפרעות שינה ואף דיכאון, וחלקן פיזיולוגיות: צניחת איברי האגן (רחם, שלפוחית או מעיי הגס), יובש בנרתיק, הגורם לתחושת אי נוחות בזמן קיום יחסי מין וגלי חום.
גם המראה החיצוני של נשים בגיל המעבר עובר שינוי: המשקל מתחיל לעלות, גם כאשר לא נעשה שום שינוי  בדיאטה, עור הפנים מתקמט, טונוס השרירים יוצא מהאיזון וגורם למראה רופף של שרירי הגוף.
החדשות הטובות הן שניתן לטפל בכל אחת מהתופעות האלה – בעזרת טיפול הורמונלי, תוספי תזונה טבעיים או תמיכה פסיכולוגית ונפשית. כך למשל, תתגברי על יובש בנרתיק בעזרת מריחת משחה או מתן כדורים הכוללים הורמון אסטרוגן. גם את גלי החום ניתן להעלים בעזרת מתן כמות גדולה של ההורמון. את צניחתו של הרחם ניתן למנוע על ידי פעילות ספורטיבית מומלצת לנשים (כגון השתתפות בחוג ריקודי בטן), ואת המצוקות הפסיכולוגיות אפשר לצמצם בעזרת טיפול נפשי ופעילויות חברתיות שיעניקו לך ערך ומשמעות.

הצד החיובי של מנופאוזה


גיל המעבר עשוי להפוך לשלב הצמיחה וההגשמה העצמית עבור כל אישה. נשים רבות מעידות על התחזוק של תחושות של חופש, עצמאות ופתיחות מאז סיום המחזור החודשי. נשים רבות נהנות ממין שלאחר מנופאוזה הרבה יותר מאשר בתקופת הפוריות, וזאת מכיוון שהפסקת הווסת גורמת לאישה להפסיק לדאוג לסיכוי להיכנס להריון ומאפשרת לה להיפתח לחוויה באופן מלא.

השינוי באיזון הורמונלי (הירידה בהורמונים הנשיים והעלייה בהורמונים הגבריים בגוף האישה) גורם לנשים לחוות את "הצד הגברי" של אישיותן. נשים רבות בגיל המעבר מעידות שהפכו לפחות רגשניות, פחות תלויות בחיזוקים נפשיים ובדעת הסביבה ופחות מחויבות לצורך לטפל, לעזור, לתת. המקום הפנוי בנפש מתמלא בצרכים אינדיבידואליים יותר, כגון רצון לדאוג לעצמי, להיפתח ולהתנסות בחוויות חדשות. גיל המעבר מאפשר לאישה לייחס חשיבות נמוכה יותר למשפחתיות, למחויבויות ולשמירה על השגרה. במקום זאת, מנפואזה משחררת נשים מהצורך "להיות אישה טובה" ומעניקה להן הזדמנות להרגיש חופשיה, משוחררת ומעיזה יותר. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה