סיבים תזונתיים

לסיבים התזונתיים חשיבות רבה כחלק מתזונה נכונה, לא פעם אנו רואים את המשפט על מוצרי מזון שונים את המשפט" "עשיר בסיבים תזונתיים", לדוגמא על מוצרים לתינוקות ועל מוצרי מזון מהסופר, מה עומד מאחורי המשפט הזה? ולמה זה כל כך חשוב?

קצת רקע


הסיבים התזונתיים הם ממשפחת הרב סוכרים (לא עמלניים) שמופקים מהצומח. בניגוד לרוב המזון שאנו אוכלים, תהליך הפירוק של הסיבים התזונתיים אינו במערכת העיכול אלא במעי הגס וכל זאת קורה תודות לחיידקי המעי הגס שדואגים לכך. סיבים תזונתיים ניתן לחלק ל-2 סוגים עיקריים: סיבים מסיסים במים וסיבים שאינם מסיסים במים. הגוף שלנו זקוק לשני הסוגים של הסיבים תזונתיים שציינו. את הסיבים המסיסים במים נוכל למצוא בפירות וירקות, בסובין, שיבולות שועל ובמוצרים נוספים. את הסיבים שאינם מסיסים במים ניתן למצוא בדגנים מלאים ובחיטה.

סיבים מסיסים במים


תפקידים רבים וחשובים הוטלו על הסיבים המסיסים במים, למעשה הם מזרזים את תהליך הניקוי מהמעיים ויעילים בשחרור עצירות. מסייעים בהוספת אנרגיה לגוף, וסיבים אלו יודעים להוציא החוצה את הכולסטרול ה"רע" שבדם, ואלו הסובלים מעודף גלוקוז הסיבים יוכלו לעזור גם בכך.
ישנם סברות שחלק מהמרכיבים המצויים במזון העשיר בסיבים תזונתיים יכולים למנוע התפתחות של סרטן במעי הגס. בהגעת הסיבים התזונתיים לקיבה הסיבים שתופחים במעט אוגרים חומרים שונים בקיבה ומעניקים תחושת שובע יחסית מהר ולזמן ממושך, במקביל מאטים את קצב חילוף החומרים בקיבה.

סיבים שאינם מסיסים במים


הסיבים שאינם מסיסים במים משפיעים על תהליך העיכול ותפקוד מערכות העיכול בגוף, ידוע גם כי סיבים אלו מקלים באופן משמעותי על טחורים. סיבים אלו גם עוזרים לסיבים המסיסים בפעולת הורדת כמות הגלוקוז בדם לאלו הסובלים מסכרת. הם מסייעים במניעת סרטן המעי הגס, ובדומה לסיבים המסיסים הם יעילים בתהליך דיאטה, לסיבים אין ערך קלורי ויש להם יכולת להעניק תחושת שובע לזמן רב.

כמה סיבים צריך?


כפי שצוין ישנם 2 סוגים עיקריים של סיבים תזונתיים, חשוב לציין שמומלץ לצרוך את 2 סוגי הסיבים שפורטו, הגוף זקוק לשניהם. לאדם מבוגר ממוצע מומלץ לספק לגוף כל יום בין 25 ל-35 גרם סיבים תזונתיים. לחולי סכרת מומלץ לצרוך כמות גדולה יותר, ולאלו שיש להם סתימה במעי מומלץ כמעט ולא לצרוך סיבים. ספורטאים ומתאמני חדר כושר מנוסים המקפידים על תזונה נכונה כבר מזמן מכירים את החשיבות הרבה של סיבים תזונתיים, אני מכיר כמה מתאמנים שכמעט נכנסו לדיכאון בגלל שלא התאפשר להם לשלב סיבים תזונתיים בארוחה שלהם לאחר האימון.
אף על פי שלסיבים התזונתיים יתרונות רבים, לא מומלץ להגזים מדי בצריכתם. צריכה מוגברת של סיבים מפחיתה את מנגנון ספיגת המינראליים והויטמינים המסיסים בשומן שבגוף, צריכה מוגזמת מאוד של סיבים תזונתיים עשויה לגרום לקשיים וכאבים במערכת העיכול ואף לחסימת מעיים.